SLATINA, LA PRIN(!)ĂRIE CA LA LOTERIE: UITE ALESU’, NU E ALESU’!
Noul ales al Slatinei se încălzește de mama focului să intre în cele din urmă în legalitatate, după ce în ultimele luni, doar din excez de zel, fără nici o bază legala dar tolerat de cei în măsura să vegheze la bunul mers al unei instituții publice, a avut doar calitatea de… intrus! Pentru luni se anunță încoronarea. Pe surse se dorește a se face în direct si-n reluare în aceeași zi. Cu Ciucă și fără el. Ca să ce? Ca să nimic pentru ca de fapt nici una din cele două evenimente nu se poate desfășura Ca la carte. Luni, Mezzo poate doar să se jure el cu el și mana pe Biblie. Cu city pe spate și cam atât, pentru că validarea consilierilor locali este încă în pom. Decizia Judecătoriei Slatina prinvind validarea/invalidarea mandatelor pentru Consiliul Local Slatina nu este definitivă chiar și în eventualitatea în care în termenul de trei zile de la comunicarea deciziei de fond nu se formulează apel.

Greu de crezut însă lipsa unui apel chiar din partea noului ales având în vedere că fix el este cel care a cerut invalidarea lui Valeriu Matei, care de altfel a contestat decizia și a obținut câștig de cauză în primă instanță.
Asadar, noua administrație ce urmează a fi instalată în perioada următoare va duce circareala mai departe în Primăria Slatina, așa cu a făcut-o și cea de tranziție: dministrație după ureche și nu pe legislație, pentru gașca de interese-vezi ghiozdanul, vezi numirile prietenilor, vezi contractul de imagine,etc- nu pentru slătineni, spoială pe proiectele administrației Moț, nimic nou sub soare!